STK temsilcileri Ana Konteyner Limanının Karataş’a Kurulmasını İstiyor.

7 sivil toplum kuruluşu tarafından oluşturulan 5 Ocak Platformu temsilcileri Karataş Belediyesi ve Adana Karataş ve Yumurtalık İlçeleri Turizmi Geliştirme Alt Yapı Hizmet Birliği Başkanı Necip TOPUZ ile birlikte basın açıklaması gerçekleştirerek Ana Konteyner Limanının yapımı için Karataş’ın tercih edilmesi yönünde çağrıda bulundular.

5 Ocak Platform Başkanı ve aynı zamanda YAP Derneği Başkanı Ömer Faruk Bostancı yaptığı açıklama da ;”

Doğu Akdeniz Bölgesi, ülkemizde dış ticaretin önemli durakları sayılan Mersin MIP, İskenderun Limakport ve Assanport üç konteyner limanına sahip. Bölgenin merkezi konumunda olan sanayi şehri Adana, konteynerle gerçekleştirdiği dış ticareti için ağırlıklı olarak bu limanları kullanıyor. Doğu Akdeniz’e yapılması planlanan Ana Konteyner Limanı için Mersin’in seçilmesi durumunda Adana’nın üreticisi 90 km, Hatay’ın seçilmesi durumunda yaklaşık 130 km mesafe kat etmek zorunda kalacak. Zaman ve taşımacılık maliyeti göz önüne alındığında 50 km uzaklıktaki Karataş ilçesinin yeni konteyner limanı, eski günlerini arayan Adana ekonomisine nefes aldıracaktır.

Pandemi koşulları, iklim değişikliği ve kuraklığın tehdit ettiği güvenilir gıda arzı, küresel çapta pandemiden sonraki en kritik bir sorun olarak ön görülüyor. Bu nedenle, tarım ve gıda politikaları stratejik olarak değerlendiriliyor. Adnan’ının verimli toprak, uygun iklim gibi avantajlarını doğru değerlendirmek istiyorsak; Son kurulum aşamasına gelinen Tarıma Dayalı İhtisas OSB, Su Ürünleri Yetiştiriciliği OSB ve Gıda İhtisas OSB gibi yatırımları otoban ve tren yollarıyla Karataş ilçesinde yeni kurulacak olan bir Adana Konteyner Limanı’na bağlantılı hale getirilmesi gereklidir.

Adana şehrinde yaşayan herkesi, kendi çocukların geleceği için Adana menfaatlerine sahip çıkmaya ve şehrimiz için taş üstüne taş koyacak her projenin her çabanın arkasında durmaya davet ediyoruz. Bu Adana için faaliyet gösteren kurum ve kuruluşlar için bir tercih değil bir görevdir.” Dedi.

Karataş Belediyesi ve Adana Karataş ve Yumurtalık İlçeleri Turizmi Geliştirme Alt Yapı Hizmet Birliği Başkanı Necip TOPUZ ise toplantı kapsamında yaptığı açıklama da; “STK temsilcilerinin ve 5 Ocak Platformunun destekleri sebebi ile teşekkürlerini ileterek, Adananın günden güne daralan ekonomisine katkı sağlayacağına inandığımız Ana Konteyner Limanı ile ilgili Karataş’ın tercih edilmesi bölgeye olduğu kadar Adana’mıza da büyük bir fırsat oluşturacaktır. Gelişme noktasında Adana’nın ekonomik ihtiyaçlarının Hatay ve Mersinden karşılandığı değerlendirilerek,  Karataş’ta bu limanın kurulması halinde Adana ekonomisine katkı sağlayacağının kesinliği bu platform ile birlikte bir kere daha yapılan açıklama ile dile getirilmek istendi.

Karataş’ta sadece konteyner limanı değil deniz ticaretini arttırılmasında, turizm ve marina limanının bölgeye uygunluğu değerlendirilerek çalışmaların yapılacağına inancımız tamdır. Bu noktada ulaştırma bakanlığına gerekli başvurularımızı yaptık. En kısa sürede bu projelerin Karataş ve Adana için düşünülmesini ümit ediyor ve katılan ve bize bu hususta destek veren STK temsilcilerimize ayrıyeten teşekkürlerimizi sunuyoruz. “ Dedi.

21 Ocak 2021