Tarım:

Bölge halkının en önemli geçim kaynakları arasında yer alan tarım sulu ve susuz olarak iki şekilde yapılmaktadır. İlçede uygulanan tarım faaliyetleri buğday, pamuk, mısır, karpuz, kavun, yer fıstığı, narenciye, seracılık, meyve ve zeytin bahçeleri ile gerçekleştirilmektedir. Karataş’ın kıyıya yakın Tuzla, Tabaklar, Kapı, İnneplihüyüğü, Karagöçer mahalleleri ile Bahçe mahallesinde bulunan kumluk arazilerde Türkiye’nin ilk karpuzları yetiştirilerek iç ve dış pazara gönderilmektedir.

Balıkçılık:
İlçe halkının tarımdan sonra en büyük geçim kaynağı olan balıkçılık; ilçe merkezinde bulunan mevcut limanda kayıtlı küçük ve büyük toplamda 197 balıkçı teknesi ile yapılmaktadır. Gırgır, trol, uzatma avları, paragat ve olta balıkçılığı faaliyetleri gerçekleştirilirken, bölgede bulunan 3 lagün üzerine kurulmuş dalyan sistemleri de gerçekleştirilen balıkçılık faaliyetleri arasında yer almaktadır. Denizden elde edilen dil, levrek, çipura, mercan, barbun, gümüş, kalamar, karides, dalyanlardan ise levrek, çipura ve kefal balıkları elde edilmektedir. Dalyanlardan çıkan kefallerden elde edilen havyarların da bölgede ciddi anlamda pazarı bulunmaktadır.

Hayvancılık:

Karataş sınırları içerisinde küçükbaş ve büyükbaş hayvancılık yapılmaktadır. İlçede ortalama 25.000 küçükbaş, 10.000 büyükbaş olmak üzere 35.000 hayvan bulunmaktadır.