Gezip Görülecek Yerler

Karataş ; ilçe merkezinden denize açılan kumsalları , meydanı ve parkları ile karşılar misafirlerini . Sahil boyunca kahvaltınızı yapabileceğiniz , denize karşı çayınızı ve kahvenizi içebileceğiniz kaffeler bulunurken ,yöresel tatları denemek isteyen misafirlerin sahil boyunca yer alan Balık lokantalarında , dalyanlardan ve denizden elde edilen taze  deniz ürünlerini tatma imkanı bulabilmektedirler .

Deniz, Güneş, Kamp…

İlçenin tarihi geçmişine yolculuk yapmak isteyenlerin , Karataş’ın batısında yer alan ve  merkezine  5 km uzaklıktaki Magarsus Antik Kenti Amfi Tiyatrosunu gezebilme imkanı bulabilmektedir.Yine Amfi Tiyatro civarında bulunan Athena Tapınağı , Hamam kalıntıları ,Sarnıç , Zindan  ilçe merkezi çarşı içerisinde bulunan eski han kalıntıları , Kemaliye mahallesi su deposu yanında bulunan değirmen kalıntısı , Kılıztahta mahallesinde bulunan ve Ceyhan nehri üzerine kurulu Roma mimarisi ile yapılmış Akdeğirmen gezilebilecek alanlar arasındadır . Bölgede bulunan Akyatan Kuş Cenneti ve Yaban Hayatı Geliştirme Sahası , Ağyatan ve Tuzla Lagünleri fotoğraf tutkunları ve doğa gözlemcileri için vaz geçilmez bir durak olma niteliğindedir .Bölgede kuşlar ile birlikte koruma altına alınmış bir çok memeli de gözlemlenebilmektedir. Dünyanın ve Türkiye’nin sayılı uzun kumsallarına sahip Karataş Harbiş Plajı,Orman Altı plajı ,Tuzla Plajı ve Bahçe Plajı denize girilebilecek ve kamp yapılabilecek alanlar arasındadır .  Karataş Çamlık ormanı dinlenebileceğiniz, piknik ve kamp yapabileceğiniz Karataş’ın en büyük mesire alanıdır .

Küçükkarataş mahallesinde bulunan Yedikardeşler türbesi ve 500 yıllık Anıt Ağacı , Karataş merkez de bulunan tekne yapım atölyeleri ve liman da gezilebilecek alanlar arasındadır . Denize nazır  Karataş’a karşı duran iki ada (Dydimae adaları) görülmesi gereken tarihi noktalar arasındadır . Ada üzerinde yer alan yapı kalıntıları tarihin derinliklerinde üzerinde kurulan kalenin izlerini taşıyan görülebilecek ender noktalardandır .

 

 

 

AKYATAN KUŞ CENNETİ

Karataş Akyatan, Ağyatan ve Tuzla lagünleri ile Türkiye ’nin en önemli sulak alanlarının bulunduğu ilçelerden biridir.

Bu Lagünler arasında Akyatan  Lagünü 1998 yılında Sulak Alanları Koruma Sözleşmesi  (Ramsar) kapsamına alınmış  ve 2005 yılında  “Yaban Hayatı Geliştirme Sahası “  ilan edilmiş Türkiye nin en büyük lagün gölü ve kuş cennetidir.Akyatan Lagünü ; nesli tükenme aşamasında olan   bitki türleri ile birlikte , memeli ve kuşlara da  ev sahipliği yapmaktadır . Nesli Tükenme Aşamasında olan türler arasında saz kedisi, turna, chelonia mydaı(yeşil kaplumbağa) , caretta caretta ve bitki türlerinden kum zambakları ile  bir çok canlı  türünün  koruma altına alındığı bölge olma özelliğindedir. 15304 hektarlık alana sahip Akyatan lagünü 22 km ’lik kumsalı ile nesli tükenme aşamasında olan Chelonia mydaı - Caretta caretta’lara da  ev sahipliği yaparak  Akdeniz’in en önemli  yumurtlama alanlarını oluşturmaktadır .

 

KUŞ GÖZLEMİ ve  FOTO SAFARİ

Akdeniz’in şirin ilçesi Karataş, hava sıcaklıklarının değişmesi ile birlikte göç etmeye başlayan kuşların barınma beslenme ve üreme alanı olma özelliklerini taşıyan Akyatan, Ağyatan ve Tuzla Lagünleri ile bir çok kuş türüne ev sahipliği yapmaktadır . Bu lagünler arasında  Akyatan kuş cenneti fotoğraf çekmeyi seven ,doğa tutkunlarının da  uğrak yeri olma niteliğindedir.Bölge yılda ortalama 300 bin kuş göçü almaktadır. Nesli tükenme aşamasında olan bir çok canlının koruma altına alındığı  Akyatan Lagünü; turna,turaç,yaz ördeği,flamingo,yalı çapkını gibi bir çok kuş türünün bir arada bulunması , meraklılarına bu canlıları gözlemleme imkanı sunmaktadır. Dünyada bir alanda en çok flamingo türünün tespit edildiği en önemli noktalardan biri olma özelliğini taşınan Akyatan Lagünü ,2015 yılı içerisinde yapılan kuş sayımlarında 89 900 adet flamingo Akyatan Kuş Cennetinde tespit edilmiştir.

OLTA İLE BALIK KEYFİ

Denizden vazgeçemeyen balık tutkunlarının en gözde mekanıdır Karataş. Ekmeğini denizden kazanan balıkçılar ile birlikte hobi olarak balık avlamayı seven tutkunlarına da kucak açmaktadır. Balık tutkunları; Karataş limanından kiralanan tekneler ile denize açılabilmekte ve suların derinliklerinde bekleyen çeşitli balık türlerini avlayabilme imkanı bulabilmektedir.

 

 

SU ALTI MERAKLILARI İÇİN DALIŞ…

Tarihin en önemli liman kentlerinden biri olan Karataş su altında bulunan kalıntılar ile dalış meraklılarının ilgi odağıdır. Su altında bulunan resiflerin, bölgeye özgü balık türlerinin ve tarihi yapı kalıntılarının gözlemlenebileceği, görsel zenginlikleri ile kaplı bölge de, meraklıları  keşif dalışları gerçekleştirebilme imkanı bulabilmektedir.

YEŞİL VE MAVİNİN BULUŞMA NOKTASI: ÇAMLIK ORMANI

Orman Bölge Müdürlüğü’nün işletmesinde faaliyet gösteren çamlık ormanı denizin ,ormanın ,güneşin kumsalların, serinliğin, mavinin ve yeşilin iç içe geçtiği bölgenin en önemli dinlenme alanlarından biridir. Çadır ve karavan tatilcilerinin kamp yapabileceği ve denize girebileceği alanların bulunduğu çamlık ormanı yapılan düzenleme  ve yenileme çalışmaları  ile bölgede hizmet vermektedir.

DALYANLAR        
Akyatan , Ağyatan ve Tuzla  lagününde dalyan işletmesi ile doğal olarak yetişen balıkların sofralarımıza kadar gelmesi sağlanmaktadır. Deniz balıkları ile birlikte dalyanlardan elde edilen  çipura, levrek, kefal, jumbo karides, mavi yengeç ve havyar Türkiye’nin dört bir tarafına ihraç edilmektedir .

DIŞ MEKAN VE DOĞA FOTOĞRAFÇILARININ VAZGEÇİLMEZİ KARATAŞ…

Doğa harikası Karataş dünya evine giren çiftlerin ve fotoğrafçıların vazgeçilmez adresi olma özelliği taşır.

El değmemiş güzellikleri ve göz alabildiğine uzanan kumsalları ile  Türkiye’nin en büyük kuş cennetlerinden biri ve sulak alanları bulunan Karataş gün geçtikçe fotoğraf tutkunlarının ilgisini daha fazla çekiyor. Düğün öncesi ve sonrası dış mekan çekimleri için  bir çok çift Karataş’ı tercih etmekte.Karataş fotoğraf tutkunları için Akyatan kuş cenneti ,harbiş kumsalında gün batımı, Magarsus antik kenti amfi tiyatrosu, çiftçilik, liman, balıkçı tekneleri ve akla gelebilecek bütün doğal güzellikleri ile fotoğraf meraklılarına değişik seçenekler sunmaktadır.

Yılda ortalama 300 bin kuş göçü alan Karataş’ta bulunan lagünlerde konaklayan , nesli tükenme aşamasında olan bir çok kuş türü   ve koruma altındaki bir çok canlı ,  fotoğraf tutkunları için modellik yapmaktadır.

Harbiş kumsalında gün batımı yeni evlenen çiftlerin en çok kullandığı alan olurken,  balıkçı barınağı ve balıkçı tekneleri ile doğa ve kuş fotoğrafçılarının özellikle tercih ettiği  Akyatan  Lagünü ve kuş cenneti, Tuzla lagünü, Ağyatan lagünleri fotoğraf tutkunlarının vaz geçilmez durak noktalarıdır .